Opublikowany w

Wypadek na rowerze – co robić?

wypadek

Stare polskie przysłowie mówi, że wypadki chodzą po ludziach. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy na naszych oczach w wyniku nieszczęśliwego wypadku ucierpi rowerzysta.

Wybierając się na wycieczkę rowerową musimy pamiętać o kilku rzeczach, dwie najważniejsze to kask oraz apteczka. Argumenty „Jeżdżę bezpiecznie, nie potrzebuję apteczki” nie mają racji bytu. Należy pamiętać, że jako uczestnicy ruchu drogowego zdajemy się na umiejętności innych kierowców, ci zaś bardzo często próbują nadszarpnąć nasze zaufanie.

Apteczka przydaje się szczególnie w sytuacjach, kiedy wypadek nie jest na tyle groźny, by trzeba było wzywać pomoc medyczną. Drobne rany i otarcia należy przemyć wodą utlenioną i zabezpieczyć plastrem lub bandażem, na stłuczenia z pewnością pomogą zimne okłady oraz specjalne maści. Wizyta u lekarza jest koniecznością, jeśli do rany dostało się ciało obce, obrażenia mają miejsce w okolicy oczu, głębokie rany zlokalizowane są w grzbietach stóp i dłoni, występuje wówczas zagrożenie, że uszkodzeniu uległy ścięgna.

Jeśli wypadek spowodował większe obrażenia niż stłuczenia czy otarcia należy wezwać pomoc. Najpierw jednak należy zorientować się, czy rower na którym jechał poszkodowany nie stanowi zagrożenia (np. nie leży na trasie), równie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie (np. nie udzielaj pierwszej pomocy na środku ulicy bez odpowiedniego oznakowania). Przed wykonaniem telefonu na numer alarmowy 112 należy upewnić się, czy poszkodowany oddycha (jeśli nie – konieczny jest masaż serca), dostał krwotoku (jeśli tak – natychmiast trzeba zatamować krew) oraz czy jest przytomny, dobrze zapytać również o to, jakich obrażeń doznał (które części ciała go bolą, których nie czuje itd.), następnie trzeba przekazać wszystkie te informacje dyspozytorowi. Podczas rozmowy nie zapomnij również przedstawić się, powiedzieć z jakiego numeru dzwonić i podać miejsca zdarzenia. Dyspozytor na pewno powie Ci, jak jeszcze możesz pomóc poszkodowanemu. Czekając na karetkę możesz okryć rannego kocem lub kurtką, najważniejsze jednak, byś od niego nie odchodził i starał się utrzymać kontakt, dzięki temu pomożesz mu zachować spokój.

Nie denerwuj się również, jeśli wokół Was zaczną gromadzić się ludzie, jeśli istnieje taka konieczność zacznij wydawać im polecenia (bądź w tym jak najbardziej precyzyjny, dzięki temu w tłumie nie zapanuje chaos), np. „Pan w czerwonej koszuli dzwoni po karetkę”, „Pan w zielonej koszulce blokuje ruch” itd. Ty w tym czasie możesz zająć się udzielaniem pierwszej pomocy.

Sprawna pomoc może zdziałać cuda i sprawić, że z pozoru groźny wypadek nie będzie miał tragicznych konsekwencji.

Tym zaś, którzy po okresie rekonwalescencji zaczęli martwić się o stan swojego roweru przypominamy, że Bike Team oferuje naprawy powypadkowe.