Wentyl rowerowy


Czy wiesz, który wentyl rowerowy jest najpopularniejszy w Polsce?

Najbardziej popularny wentyl rowerowy to wentyl Schrader.

Wentyl Schrader to wentyl, który spotykamy w dętkach samochodowych oraz w wielu dętkach rowerowych. Potoczna nazwa wentyla Schrader to wentyl AV lub wentyl samochodowy. Tego typu wentyle rowerowe pozwalają na pompowanie dętki poprzez kompresor. Jeśli nie posiadacie kompresora, to można skorzystać z niego praktycznie na każdej stacji benzynowej. Wentyle AV stosowane są w szerokich obręczach. Wentyl Schradera zbudowany jest z metalowej rurki połączonej z dętką, która posiada zewnętrzny i wewnętrzny gwint. W środku znajduje się wymienny rdzeń z uszczelkami i dociskająca zawór sprężyna. Sprężyna ma na celu zamykać zawór, a iglica pozwala na regulowanie ciśnienia. Elementem zabezpieczającym jest nakrętka. Jeśli posiada uszczelkę, to po to by dodatkowo uszczelnić zawór.

Mniej popularny wentyl, to wentyl Presta.
Wentyl Presta przeważnie stosowany jest w rowerach szosowych , MTB, trekkingowych. Potocznie nazywany jest wentylem SV lub (rzadziej) FV. Zwolennicy wentyli Presta uważają, że trzyma ciśnienie lepiej niż pozostałe wentyle. Wadą wentyli Presta, jest ich podatność na uszkodzenia mechaniczne. Wentyl Presta składa się z gwintowanej rurki zwulkanizowanej z dętką oraz rdzenia osadzonego na zewnętrznym końcu rurki. Aby spuścić powietrze z zaworu Presta, należy odkręcić nakrętkę, a następnie wcisnąć tłoczek.

Wentyl Dunlop 20 lat temu był jedynym dostępnym wentylem stosowanym w dętkach rowerowych. Składa się z gwintowanej rurki zwulkanizowanej z dętką oraz rdzenia osadzonego na zewnętrznym końcu rurki. Może być wyposażony w nakrętkę, która zabezpiecza przed zabrudzeniami. Aby wypuścić powietrze z dętki, należy wykręcić rdzeń. Wentyl Dunlop potocznie nazywany jest wentylem DV.

Zapraszamy do naszego sklepu i serwisu rowerowego. Podpowiemy, doradzimy, wymienimy.

bike-team
ul. Rozmarynowa 4 (Bezrzecze)
71-223 Szczecin
telefon: +48 797 824 130
mail: biuro@bike-team.pl

Godziny pracy:
pon-piąt: 14:00-18:00
sobota: 11:00-15:00
niedziela: nieczynne