Co pić podczas jazdy rowerem?


Sezon rowerowy rozpoczęty. Niebawem temperatury na zewnątrz będą coraz wyższe, a wielbiciele jednośladów częściej będą jeździć na rowerach. Co pić podczas jazdy rowerem?

Duży wpływ na nasze funkcjonowanie ma poziom płynów w organizmie. W czasie intensywnej jazdy na rowerze tracimy wodę, a to prowadzi do zachwiania proporcji witamin, elektrolitów, mikroelementów. Nasze samopoczucie pogarsza się, pojawia się zmęczenie, pragnienie, skurcze mięśni.

Jak nie doprowadzić do odwodnienia organizmu?
Czekanie na uczucie pragnienia, to błąd! Po pojawieniu się pragnienia nie pomoże wypicie nawet 2 litrów płynu. Płyny należy dostarczać organizmowi dużo wcześniej. Najlepiej wtedy, gdy wydaje się, że wcale nie chce nam się pić np. co 20 – 30 minut, po 100 ml napoju.

Co należy pić?
Nie należy pić czystej wody, ponieważ nie jest ona zatrzymywana w organizmie. Woda odparuje lub zbierze się w pęcherzu. Niestety sama woda nie uzupełni bilansu energetycznego. Zwykła woda nadaje się do picia na krótkich odcinkach. Jazda rowerem trwająca dłużej niż 1,5 godziny wymaga uzupełnienia elektrolitów.
Najlepiej pić napoje izotoniczne, hipotoniczne lub hipertoniczne.

Napoje izotoniczne – w ich składzie znajdują się mikroelementy, witaminy, węglowodany, które są niezbędne do nawodnienia i uzupełnienia energii.

Napoje hipotoniczne – to np. wody źródlane, mineralne, herbaty. Pomimo tego, że posiadają najniższy poziom cukrów, to najszybciej uzupełniają płyny w organizmie. Posiadają mniej elektrolitów, ale za to są szybciej uwalniane do krwiobiegu. Zalecane są przy wysokiej temperaturze zewnętrznej.

Napoje hipertoniczne – np. gęste soki warzywne, owocowe, barwione napoje. Zawierają one głównie węglowodany. W mniejszym stopniu nawadniają organizm, ale za to szybko dostarczają energię.

Życzymy udanego sezonu rowerowego!