Wypadek na rowerze może przydarzyć się nawet najlepszemu rowerzyście.
Czasem urazy nie wymagają większych zabiegów, ale zdarza się, że urazy bywa poważne.
Jak postępować, gdy jesteś świadkiem wypadku z udziałem rowerzysty?
- zadbaj o własne bezpieczeństwo– sprawdź czy np. nie jesteś narażony na potrącenie przez samochód, tramwaj, pociąg. Jeśli to możliwe, przed udzieleniem pomocy włóż kamizelkę odblaskową, rękawiczki jednorazowe oraz postaw trójkąt ostrzegawczy. Nie wchodź tam, gdzie istnieje ryzyko zawalenia, pożaru lub podejrzenie skażenia chemicznego
- ustal obrażenia poszkodowanego– jeśli rowerzysta jest przytomny, zacznij udzielać pomocy. Twoje działania powinny być skierowane na ochronę uszkodzonych części ciała. Dowiedz się jakie odniósł obrażenia. Pamiętaj, aby unikać działań takich jak : rozgrzewanie miejsca urazu, spożywanie alkoholu. Jeśli obrażenia są poważne np. złamania, nie działaj instynktownie. Zadzwoń po pomoc 112 lub 999. Jeżeli rowerzysta jest nieprzytomny, natychmiast wezwij pomoc.
Udziel pomocy w miarę swoich możliwości np. uciskaj klatkę piersiową, tamuj krwotok nakładając opatrunek na ranę, zapewnij komfort psychiczny poszkodowanego. - ratowanie życia– najważniejsze jest życie. Jeżeli np. rowerzysta z widocznym złamaniem kończyny leży na torach lub w wodzie, to przenieś go w bezpieczne miejsce. Nawet jeśli przeniesienie poszkodowanego miało by spowodować dalsze uszkodzenie kończyny, to największe znaczenie w tej sytuacji jest życie i bezpieczeństwo Twoje i poszkodowanego.
Polskie prawo nakłada na świadka zdarzenia obowiązek powiadomienia o nagłym zagrożeniu zdrowotnym pogotowia ratunkowego lub innych służb ratowniczych (straż pożarna, policja), a także udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Zobacz film instruktażowy: Pierwsza pomoc przedmedyczna
Życzymy udanych wycieczek rowerowych.